top of page

ОБЕДИНЕНИЕ НА ЖЕНИТЕ-СОЦИАЛИСТКИ В БСП

 

ПОЗИЦИЯ

НА „ОБЕДИНЕНИЕТО НА ЖЕНИТЕ-СОЦИАЛИСТКИ ЗА ПАРИТЕТ И СОЛИДАРНОСТ“ В БСП

 по Програмата на Правителството на ГЕРБ

 

 

Програмата на Правителството на европейското развитие на България беше представена на стотния ден от неговото избиране. Изведени са седем декларативни приоритета, между които образованието, здравеопазването и заетостта.

Ние жените-социалистки за паритет и солидарност в БСП считаме, че партия ГЕРБ задълбочава дясната политика, застрашава вече придобитото ниво на реализация в социалната област и здравеопазването и предлага действия противоположни на тези, които се очакват от държавата в условия на криза. Това показват и някои конкретни параметри на предложената от ГЕРБ програма:

  • - не се предвижда промяна в съотношенията между средствата за труд (за заплати и пенсии) и капитала в структурата на БВП;

  • - запазва се по-висок дял на косвените данъци в сравнение с преките;

  • - не се предвиждат диференцирани ставки на ДДС за определени стоки;

  • - настоящите и очакваните бъдещи промени в данъчното законодателство се очертава и занапред да натоварват предимно хората на труда и да не стимулират бизнеса;

  • - замразяване на доходите (на минималната работна заплата и пенсиите), което води до намаляване на покупателната способност, а от там до нарастване на безработицата;

  • - рязко увеличаване на минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се от 260 лв. на 420 лв., което поставя в критично положение представителите на дребния и среден бизнес;

  • - повишаване на здравните осигуровки за гражданите в съчетание с финансова либерализация на здравната система, което ще доведе до оскъпяване и влошаване на достъпа на населението до медицинска помощ;

  • - реализирането на идеята за закриване на редица общински болници на практика ще лиши от здравно обслужване цели региони.

  • - предвижда се задължително събиране на здравни осигуровки от гражданите, които да отиват в частни здравни каси, което рязко ще ограничи предоставения от НЗОК основен здравен пакет;

  • - под формата на преструктуриране и оптимизация има реална опасност да се закрият редица училища, като по този начин ще се наруши основно конституционно право за равен достъп до образование;

  • - очакват се неясни реформи в областта на висшето образование и науката и значително намаляване на средствата за научни изследвания;

  • - предстоящите промени в статута на българските читалища и намаляване броя на тези от тях, които получават държавна субсидия, по същество означава закриване.

„Обединението на жените-социалисти за паритет и солидарност“ в БСП смята, че като цяло програмата на ГЕРБ е съчетание между общи намерения, непоследователност в позицията по редица въпроси и стандартни административни мерки и неприкрит популизъм. Ние сме убедени, че това е дясна програма, която прехвърля по-голямата част от тежестта на икономическата криза върху хората на труда и тези в неравностойно положение.

Тази програма не ограничава бедността и корупцията в Република България и няма да допринесе за постигане на европейските стандарти.

 „Обединението на жените-социалистки за паритет и солидарност“ в БСП отново заявява своята позиция на подкрепа на усилията на БСП и парламентарната група на „Коалиция за България“ за оспорване и отхвърляне на предлаганите управленски мерки и дейности, насочени срещу жените, децата, пенсионерите и хората на труда. Ние, жените-социалистки ще работим за защита и подкрепа на справедливите искания на синдикални и съсловни организации, за солидарност с хората, които са засегнати най-силно от ударите на кризата и за възвръщане доверието на българските граждани.

 

Позиция на Обединението на жените-социалистки за паритет и солидарност в БСП по БЮДЖЕТ 2010 година

ОЖСПС изразява своята дълбока тревога относно социалната политика на правителството по повод внесения за обсъждане в Народното събрание на Република България, проектобюджет за 2010 година.

Ние, жените-социалистки за паритет и солидарност в БСП, считаме, че партия ГЕРБ загърби и изостави своите предизборни обещания, и по-специално тези, които касаят социалната сфера. Предложеният бюджет за следващата година е антисоциален, като неговите основни характеристики се свеждат до бедност и безработица. Затова свидетелстват заложените макроикономически показатели – спад на Брутния Вътрешен Продукт, спад на заетостта и замразяване на доходите. Това показват и някои конкретни параметри по бюджетни пера:

  • - намаляват се три пъти средствата (от 190 милиона на 63 милиона лева за стимулиране на заетостта, което ще доведе до десетки хиляди безработни;

  • - намаляват се два и половина пъти парите за социално подпомагане, което застрашава физическото оцеляване на хората, нуждаещи се от социална подкрепа;

  • - отстъпва се от така нареченото швейцарско правило за увеличаване на пенсиите с 10 % всяка година;

  • - за първи път в условията на прехода се свиват драстично средствата за здравеопазване (от 900 милиона на 400 милиона лева), което обрича стотици хиляди български граждани на невъзможност да получат адекватни здравни услуги, а това е в противоречие с основните конституционни права;

  • - свиват се с 300 милиона лева парите за образование, като се намалява базовият норматив за издръжка на ученик и студент, средствата за науката се намаляват дори като процент от БВП; 

  • - силно са ограничени средствата за финансиране на общините, което прави невъзможна работата на местната власт в страната.

Като цяло Бюджет 2010 е удар по социалнослабите, младите, възрастните и хората с увреждания и представлява отстъпление от постигнатото в областта на социалната политика на предходното управление. 

Като организация, особено чувствителна към проблемите на всички нуждаещи се – на жените, младежите и децата, ОЖСПС обявява своята позиция на подкрепа в усилията на БСП и парламентарната група на Коалиция за България за корекции в бюджет 2010 в полза на българските граждани.

Ние, жените-социалистки изразяваме и готовността си да подкрепим справедливите искания и протести на синдикални и съсловни организации на структури на гражданското общество против орязването на социалните придобивки и дистанцирането на държавата от нуждите на хората на труда, на пенсионерите, на майките, на подрастващите.

 

Обръщение на НС на Обединението на жените – социалистки за паритет и солидарност в БСП

Националният съвет на Обединението на жените – социалистки за паритет и солидарност в БСП проведе свое разширено заседание с участието на представители  на Обединението от цялата страна. В доклада си председателят на формацията Катя Николова отчете недостатъчно доброто представителство на жените на изборни длъжности и необходимостта, приетата норма от минимум 40% представителство на жени в органите на БСП, да бъде реално осъществена.

Жените – социалистки категорично заявиха своята позиция да работят за съхраняване на единството на БСП като европейска модерна партия и недопускане тя да изпадне в изолация. Те се обявиха за консолидация на посланията на партията; за водене на политика на активна опозиция, която поставя пред обществото актуалните проблеми на управлението на страната; за възвръщане на доверието в партията чрез партниране с младите хора, средното поколение, дребния бизнес и хората на наемния труд.

Участничките в заседанието се обявиха за провеждане на съдържателна дискусия в рамките на конгреса по всички злободневни въпроси на партията, включително и по лидерския. Жените-социалистки категорично се обявиха против действия, които разединяват партията, нарушават основни демократични принципи и добрия тон на общуване.

Във връзка с проблемите на заетостта в страната и особено сред младите хора, Националният съвет на Обединението на жените-социалистки стартира кампания, която ще започне с подписка във всички региони против предложението на финансовия министър Симеон Дянков за увеличаване на възрастта за пенсиониране за жените на 63 години.

„Обединение на жените-социалистки за паритет и солидарност“ в БСП

На 23. 04. 2005 год. се състоя национална учредителна конференция на жените за създаване на „Обединение на жените-социалистки за паритет и солидарност“, в която взеха участие 94 жени от цялата страна. Гост на конференцията беше председателят на ВС на БСП, а от 2005 год. и министър – председател, Сергей Станишев. Основната цел за учредяването на нашата организация бе да се обединят усилията на жените-социалистки за по-успешното им участие в управленските структури на всички нива в различните власти – държавна, местна и партийна. Ние бяхме и сме водени от амбицията да систематизираме позицията на БСП и левицата по отношение активното присъствие на жените в обществения живот във всичките му измерения – икономически, политически, културен, образователен, социален. Ние сме женска организация, за която Програмата и Уставът на партията са водещи и основни документи.

На 47-я конгрес на БСП през ноември 2008 год. от 181 члена на НС на БСП 55 са жени, което е около 33 %, в Изпълнителното бюро процентът на жените е също 33 %, една жена е секретар.

На 46-я конгрес на БСП през декември 2005 год. беше нанесена промяна в Устава на БСП и бе приет нов член, според който „В БСП се изгражда организация на жените-социалистки, която обединява жени, членове на БСП.

На 46-я конгрес на БСП, от избраните 182 члена на ВС на БСП 55 са жени, което е приблизително около 33 %. Всяка от 28-те области в България е представена и от жена във ВС чрез делегирано членство. В приетия на заседание на ВС на БСП от месец януари 2006 год. Правилник за реда и начина на изграждане на областните съвети на БСП областните координатори на Обединението на жените-социалистки са членове на Областните съвети по право, което е една съществена положителна стъпка в утвърждаване на женското участие. На последните парламентарни избори, проведени на 25. юни 2005 год. „Коалиция за България“ спечели 82 места в българския парламент. От тях 17 са жени, които се разпределят както следва: 14 – БСП, 2 – безпартийни и 1 – представител на Партия „Български Социалдемократи.“ От назначените 28 областни управители на страната 14 са на „Коалиция за България“, от които 2 са жени, а от назначените зам. – областни управители, 40 са от квотата на „Коалиция за България“, от които 6 са жени. Имаме жена – вицепремиер. В общо 17-те министерства на Република България от „Коалиция за България“ са назначени 11 министри и зам.-министри жени (1 министър и 10 зам.-министри). Жена е Председател на Агенцията за младежта и спорта.

Трябва да отбележим, че към днешна дата функционират 232 клуба (от които 32 районни) на Обединението на жените-социалистки в България с над 5000 члена.

Успоредно със структурирането на мрежата на Обединението в страната започна процес на обучение, подготвено и реализирано от Центъра за Исторически и Политологически Изследвания към ВС на БСП по джендър тематиката, подкрепени от фондации на европейски социалистически и социалдемократически партии („Жан Жорес“ /Франция/, „Алфред Мозер“ /Холандия/, Фридрих-Еберт /Германия/). Четири са основните направления, застъпени в обучителните ни семинари, а именно: „Жените могат“ – за правото на жените да бъдат равнопоставени в семейството, на пазара на труда и в политиката; „Жените в предизборните кампании“; „Жените в местното самоуправление“, „Женско училище за европейска политика.“ По осъществяване на семинарите бяха установени трайни контакти с неправителствени организации, занимаващи се с женската проблематика, особено с фондациите „Джендър проект в България“, „Български джендър изследвания“ и др. Равнопоставеността на половете е цел в социалното равновесие на обществото на всяка една държава.

Обединението на жените – социалистки бе създадено не само, за да се промени съотношението на представителството на половете в политическата, държавната и местните власти като самоцел, а преди всичко да промени отношението на политическите ръководства в лицето на държавната и местна власт към решаването на реалните проблеми на хората, в това число и на жените. Функционира и Комисията за работа с жените към НС на БСП.

 

 

bottom of page